Rychle vypnout a nesušit fénem!!!
Povodním často neuniknou ani notebooky a počítače. Někdy se utopí úplně, jindy jen navlhnou nebo drobně namočí při evakuaci. Ačkoliv pro ně pobyt ve vodě často znamená odchod do křemíkového nebe, dodržením některých pravidel zvýšíte jejich šanci na přežití.
1) První reakce: vypnout a odpojit od sítě
Jakmile zjistíte, že se vám do počítače dostala voda nebo jiná tekutina, nejdůležitější je ho okamžitě vypnout a odpojit od zdroje energie. Nejrychleji ho vypnete podržením ZAPINACÍHO tlačítka na zhruba pět vteřin. Z notebooku poté odpojte zdroj a vyjměte akumulátor.
Pokud je počítač pod napětím, mohou se jeho komponenty po zalití vodou vyzkratovat. V lepším případě to odnese zdroj, v horším základní deska a jiné komponenty. Při drobném vniknutí kapaliny, kdy nedojde k vyzkratování, urychluje procházející elektrický proud oxidační procesy na konektorech a tištěných spojích.
Pokud máte ultrabook, u kterého nelze vyjmout akumulátor, vypněte jej a otočte tak, aby se kapalina dostala co nejrychleji pryč. Nejlépe to jde na kraji stolu. Dejte pozor, aby vytékající voda netekla do displeje. Ultrabooky jsou vybaveny ochranným obvodem, který po vniknutí tekutiny odpojí základní desku od elektřiny, čímž předejde jejímu zničení.
2) Druhý krok: notebook nečistit a nerozebírat.
U desktopu
U stolního počítače, který lze docela snadno rozebrat, můžete první pomoc dát sami.
Čas nemusíte ztrácet s mechanickými díly, jako jsou optická mechanika, disketové mechaniky nebo ventilátory. Ty se vyplatí nahradit novými. Stejně to platí u zdroje, u kterého již nikdy nemůžete předpokládat vysokou spolehlivost a mohl by napáchat velké škody.
Jakmile je notebook vypnutý a bez proudu, je vhodné začít s jeho sušením. Pokud je vody trocha (nakapání, malé šplouchnutí), je dobré ji z klávesnice a dalších přístupných míst odstranit savým materiálem, například kuchyňskými papírovými utěrkami.
Pokud je tekutiny v notebooku hodně, je dobré jej otočit a nechat vodu odtéct. Stejně jako u ultrabooku musíte dát pozor, aby voda nenatekla tam, kam nemá, kupříkladu do displeje.
Notebook nerozebírejte, mohli byste nepáchat více škody než užitku. Doporučit nelze ani vysoušení fénem na vlasy, teplota může být pro některé součásti notebooku příliš vysoká a takové rychlosušení často skončí zkroucenou klávesnicí. Pomoci můžete ventilátorem, větší cirkulace chladného vzduchu sušení urychlí.
U notebooku se raději nepouštějte do čištění. V internetových diskusích čas od času narazíte na rady typu "propláchněte čistou vodou". To nedoporučuje
Další prolívání vodou, byť čistou, bych nedoporučoval. V případě menšího zalití můžete situaci jen zhoršit, výměna polité klávesnice navíc nebývá nákladná. V případě, že by si chtěl někdo propláchnout u hodně zatopeného notebooku základní desku, bez rozebrání se mu to stejně pořádně nepovede. Navíc musí počítat s tím, že i po vyjmutí napájení a akumulátoru je deska stále napájena CMOS baterii.
3) Třetí krok: rychle do servisu
U zatopené elektroniky hraje čas proti vám. Čím dříve se notebook do servisu dostane, tím větší je šance na jeho záchranu. Jakmile začne na konektorech probíhat oxidace, už zpravidla není postiženému dílu pomoci.
I tak musíte počítat s tím, že oprava celkově zatopeného notebooku se mnohdy kvůli finanční náročnosti vůbec nevyplatí. Opravovat notebook má smysl především u menších zásahů tekutinou, například klávesnice nebo touchpadu.
Při celkovém zatopení tak jde často spíše o to, aby pracovníci servisu zachránili z pevného disku data. To je mnohem jednodušší z SSD disků než z pevných disků. Pokud pronikne voda až do mechaniky pevného disku, může být oprava velmi nákladná nebo nemožná. Z elektronických pamětí to po vysušení nebývá problém. U zcela zatopených notebooků je šance na obnovu dat podle servisního technika zhruba padesát procent.