Zbavujeme počítač prachu a špíny

Jakmile váš počítač dosáhne věku vyššího než pár měsíců, je pravděpodobně zanesený prachem a nečistotami. V tu chvíli je ten správný čas na jeho jarní úklid (bez ohledu na roční období).

Špinavý hardware může ovlivnit výkon počítače

Po dlouhodobém používání se na počítače lepí spousty fyzických problémů. Prach, zvířecí chlupy, lidské vlasy a další špína se kupí na chladičích a větrácích. Mohou se začít uvolňovat komponenty. Může se začít rozkládat termální pasta.

S trochou čištění a základní údržby je návrat počítače do původního, bezvadného stavu hračka. Jen se nesmíte bát zašpinit si ruce. Možná vás překvapí, kolik sajrajtu se vleze do počítače, jehož hygienu jste chvíli zanedbávali.

Potřebné nástroje
Nejprve si musíte pořídit potřebnou výbavu.

Doporučujeme vzduch v plechovce, malý (kolem dvou centimetrů široký) štěteček a další vychytávky, jako je vysavač, nejlépe i se zpětným chodem (u něj je lepší pracovat venku, ať si nezaprášíte celý obývací pokoj) nebo pumpa na kolo. Navíc je potřeba sehnat antistatické papírové ubrousky nebo hadřík z mikrovláken, víceúčelový sprejový čistič, termální (tepelnou) pastu a lahvičku isopropanolu (izopropylalkoholu).

Vzduch ve spreji (nebo v nízkorozpočtovém provedení v pumpičce) v kombinaci s (nejlépe antistatickým) štětečkem je vhodný pro odstraňování chlupů, prachu a další špíny ze všech povrchů počítače – zejména z chladících větráků a desek s tištěnými obvody, které mají na svém povrchu nespočet maličkých záhybů a škvír. Ubrousky, sprejový čistič a hadřík z mikrovláken jsou zase nástroje pro čištění tvrdých, ne-elektrických povrchů. A termální pasta s izopropylalkoholem přijde na řadu ve chvíli dolaďování čištění větráčků a dalších mechanických součástek.

Možnosti snížení zaprášení vnitřních součástí počítače:

Neumisťujte PC přímo na podlahu, kde se zdržuje nejvíce prachu.
Kolem počítače udržujte čistotu. Pokud nebude prach v okolí počítače, tak nebude ani v něm nebo jen v minimálním množství.
Notebook neberte s sebou do postele. (Pokud tak učiníte, tak alespoň dejte pozor, ať zůstanou volné všechny jeho průduchy.)
V době, kdy na počítači nepracujete, je vhodné jej zakrýt.
V případě, že počítač musí pracovat ve velmi prašném prostředí, je vhodné pořízení počítačové skříně k tomu určené.

 

Doporučení:

Pravidelně svá PC čistěte a kontrolujte funkčnost ventilátorů nebo nechávejte čistit a zkontrolovat. Tato minimální investice se Vám bohatě vrátí v podobě ušetření starostí s opravou PC či záchranou dat.

 

Upozornění:

V případě, že se rozhodnete vyčistit si vnitřek PC skříně svépomocí, prostudujte si prosím nejdříve návod, aby nedošlo k zbytečnému úrazu elektrickým proudem nebo zničení některých PC komponent. Tento návod můžete také použít pro vyčištění notebooku. Ovšem dostat se k ventilátoru a chladiči u notebooku je často mnohem obtížnější než u PC sestavy. Postup rozebrání vašeho notebooku hledejte na stránkách výrobce.

 
 

Před vyčištěním

Po vyčištění

Návod jak vyčistit vnitřek počítačové skříně od prachu

V případě, že se rozhodnete vyčistit si vnitřek PC skříně svépomocí, nezapomeňte nejdříve odpojit napájecí kabel od zásuvky 230V. Nesplněním této podmínky riskujete úraz elektrickým proudem.

Bezpečnostní opatření

Vnitřek počítače je bezpečný až na jednu výjimku a tím je počítačový zdroj. Zdroj je umístěn ve svém vlastním krytě. Tento kryt se raději nikdy nepokoušejte rozebrat, neboť na kondenzátorech v něm umístěném zůstává nebezpečné napětí i po odpojení zdroje od zásuvky s elektrickým proudem. Neopatrnou manipulací by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem.

Elektrostatický výboj

Váš oděv i vy samotní můžete způsobit elektrostatický výboj, který působí na součástky počítače destruktivně, proto je třeba zajistit, aby k tomuto jevu nedošlo.

Elektrostatická náboj se tvoří hlavně v suchém počasí a ve spojení se syntetickými koberci nebo oblečením. Polyesterový svetr by byl tedy velmi špatnou volbou pro tuto práci. Mnohem lepší variantou je bavlněné tričko a kalhoty.

Nejlepší způsob jak bojovat s antistatickým nábojem je použít antistatický náramek a antistatickou podložku a ty spojit s uzemněnou části budovy. Pokud si nechcete pořizovat toto vybavení je třeba se před samotným čištěním dotknout uzemněné části budovy a pak se snažit pohybovat co nejméně, aby nedošlo k opětovnému nabití elektrostatickým nábojem.

Možná Vás napadlo, že by šlo vyčistit vnitřek PC od prachu stejným způsobem, jako váš byt. Prostě vezmete vysavač a prach s ním vysajete. Ovšem po tomto způsobu čištění už by váš počítač nemusel fungovat, neboť na hubici běžného vysavače se při vysávání prachu vytváří také elektrostatický náboj a pokud by jste se s ní dotkli některé součástky, mohlo by dojít k jejímu zničení elektrostatickým výbojem. Proto běžný vysavač nelze k čištění PC doporučit. Nehledě na to, že tento typ čištění je u počítačové skříně neúčinný. Mnohem efektivnější je použít sprej se stlačeným vzduchem nebo kompresor. (Pokud nedisponujete ani jedním, můžete se samozřejmě pokusit vyfoukat prach pumpičkou na kola nebo dokonce ústy. Tímto způsobem však PC zbavíte prachu jen částečně.)

 

Samotný postup čištění

  1. Vypněte počítač a odpojte od něj všechny kabely. Některé jsou přišroubovány, proto použijte šroubovák k jejich uvolnění.

  2. Odmontujte levý boční kryt. Pro důkladné vyčištění je vhodné sejmout také pravý kryt a čelní panel. Pokud je čelní panel opatřen plastovými zobáčky, dejte pozor, ať si je nezlomíte, jsou velmi křehké. Kvůli zmíněným elektrostatickým výbojům je také vhodné vodivě spojit kostru počítačové skříně s uzemněnou částí budovy.

  3. Z takto odstrojeného pc vyfoukejte všechen prach. (Jestliže použijeme sprej se stlačeným vzduchem, tak jej nakláníme co nejméně a třeseme taktéž co nejméně, aby ze spreje neunikala i kapalina.)


Ovšem nenechávejte volně otáčet ventilátory součástí skříně, procesoru nebo zdroje. Hrozí totiž zadření nebo rozpadnutí ložisek. Je třeba tyto ventilátory ručně zastavit a po dobu profouknutí přidržet rukou nebo čímkoliv jiným jen abychom zabránili roztočení do maximálních otáček a tím znehodnocení chladících ventilátorů. Pro očištění ulpívajícího prachu na ventilátorech dobře poslouží štěteček s dlouhými vlákny.


Nepouštějte vzduch přímo do CD/DVD mechanik, snímací čočka je uložena na pružné hlavici a hrozí její vychýlení a tím pádem nefunkčnosti CD/DVD mechaniky.


Podle zvoleného tlaku vzduchu foukejte na komponenty pouze z přiměřené vzdálenosti. Pokud to přeženete, můžete poškodit některé součástky na deskách plošných spojů.

Bezprostředně po vyčištění počítače jej ihned nezapínejte. Při výstupu vysoce stlačeného vzduchu dýzou (tryskou) dochází k termodynamickému jevu, jehož následkem je zkapalnění vzdušné vlhkosti, která je ve formě "vodní mlhy" unášena ve směru foukání trysky, tedy i na komponenty. Vyčkejte tedy několik minut, než se vlhkost odpaří.